Vladimír Vlach

napiš Vláďovi

vladimirek1.jpg

Jak ses dostal k radiu?

Tak to už je opravdu, ale opravdu velmi dávno. Někdy v roce 1989, mě oslovil Jiří Brodský z Českého rozhlasu 1, jestli bych se nechtěl zúčastnit konkurzu na vysílání Nočního proudu. (tenkrát snad jediného solidního pořadu na Radiožurnálu). Dopadlo to a já nějaký ten pátek nabíral zkušenosti ve veřejnoprávním rádiu. Zkušenost vskutku k nezaplacení. Od té doby je pro mě rádio doslova magická záležitost. A tak v tom krásném virtuálním světě verbální komunikace jedu pořád dál. A rád.


Co tě na tvé práci nejmíň baví?

Skamarádit se s technikou. V každém rádiu je to jinak a než do všech těch tajů různých tlačítek, čudlíků, knoflíků a PC programů člověk pronikne, nějakou dobu to trvá. Bohužel je to vždy tak trochu na úkor vlastní invence a následně i projevu vůči posluchačům. Tedy alespoň v mém případě je tomu tak. Prostě místo toho, aby se človíček soustředil na moderátorský vstup, přemýšlí, co zmáčknout, kam sáhnout, aby nebyl"bourák".

Na druhou stranu vše má svůj rub a líc.

Tím se nabízí otázka, co mě na mé práci baví nejvíce.

Především je to komunikace s posluchači. Každý je jiný a každý je tak trochu jinde. Každý má své starosti a každý se z něčeho raduje. Ale všechny dohromady spojuje právě rádio. Prostě otočíte knoflíkem a jste naladěni na to, co máte rádi, co Vám udělá radost. Rádio je vlastně takový neviditelný kamarád pro všechny, na jehož druhém straně je právě moderátor.

Reakce posluchačů a komunikace s nimi je neskutečná dávka adrenalinu.


Čím ti posluchač udělal největší radost?

Posluchači mi dělají radost neustále. Už díky výše zmíněné komunikaci, důvěře a otevřenosti při živém vysílání v éteru. V jednom báječném rádiu, kde se doba mého trvání přehoupla přes magickou hranici 10 let, jsem býval z řad zvláště posluchaček obdarováván řadou nejrůznějších dárků. Některé z nich mi dokonce posílaly i své fotky (většinou zcela obnažené) a neustále se chtěly seznamovat. Ale úplně největší radost mi( tuším, že to bylo v roce 1995) udělala jistá posluchačka, která byla v krásném požehnaném stavu. Než ji odvezli na porodní sál, tak poslední co na pokoji před narozením svého děťátka slyšela bylo prostřednictvím rádia mé jméno a následně písnička Everything I Do I Do It For You od Briana Adamse………….. Po nějaké době volala a řekla, že díky tomuto vstupu se její syn jmenuje Vladimír.


Za kterou chybu (týkající se radia) jsi byl na sebe nejvíc naštvaný?

Za všechny. A bylo jich za těch 18 let mého působení v éteru opravdu mnoho….. Chybami se holt člověk učí. Celý život. (sakra, teď to vypadá, jako bych byl díky všem těm chybám Bůh ví, jak zmoudřelý…). Nejsem. Chybuji dál.


Co pusa pustila do vysílání (a mělo to zůstat jenom v hlavě)?

Bohužel v rádiu je to tak, že cokoliv vypustíte z úst, už nevezmete zpátky. Jeden příklad za všechny. Na programu byla soutěž o nějaké CD. No a já jsem jistou, navíc do telefonu velmi příjemnou posluchačku, místo k soutěži vyzval k souloži. Já se z toho málem osypal, ale překvapivě kladných reakcí na tento přežblept bylo tolik, že jsem si řekl, že to někdy zopakuji. Nezopakoval. Škoda…


Jak bojuješ, když se ti fakt nechce mluvit k národu, ale musíš? - je to holt taky práce

Mluvit se mi chce vždycky. Jsem od přírody ukecanej. Otázkou však zůstává, co z vás leze v duševní indispozici a jaký je následně finální výsledek. Občas se holt nedaří a nedaří….

Jóóó….i moderátoři mají své dny.:-)

Který pořad z vysílání Beatu rád/pravidelně posloucháš?

Určitě UŠI. Zvláště, je-li tam host, který je mi muzikantsky, srdíčkově a hudebně blízký.


Která z Beat akcí byla největším zážitkem?

Živé vysílání rockové pípy, na kterém se mimo jiné živě podílím s kolegou Honzou Hamerníkem.


Jak si myslíš, že o tobě mluví kolegové, když tam nejsi? Jakou Ti třeba říkají přezdívkou?

Až se stanu malou muškou a budu si zcela nestřežen a nepozorován poletovat v kuloárech rádia Beat, budu určitě moudřejší. Nevím, jak ostatní, ale Dan Kohout mi s oblibou říká Naše kultivované a milé W(dabl jů) rádia Beat.


Co bys vytknul svým kolegům? Kdo tě čím štve?

Nevytýkám. Děkuji. Moc.


Jaká muzika je ta tvá?

Jsem aktivní muzikant, takže to beru spíše tak, že každá muzika je dobrá, pokud má duši a je dobře zahraná.Ale úplně nejvíc jsou mi blízcí YES, GENESIS, RUSH, DAVID COVERDALE, DEEP PURPLE, FLOJDI, JETHRO TULL……….


Čím se bavíš mimo rádio?

Naštěstí vším, co mě baví. Je toho tolik, že se občas potkávám zezadu !

zobrazit celou galerii