Nové album je žánrově netypické, jeho instrumentální skladby spojují hlavní znaky hard rocku, jazz rocku a nezávislé avantgardy. Na albu je minimum hostujících hudebníků. Štěpán album koncipoval během 4 let jako svůj časosběrný diář a všechny nástroje nahrával sám. Skladby jsou seřazeny chronologicky, stejně jako fotografie velikosti LP desky, doprovázející limitovanou edici (autor Š.S.). 

ŠS: "Album Istrumental Disorder mělo od začátku koncepci postupného čtyřletého vznikání, během let jsem vystřídal dvě domácí studia. Že bude album instrumentální jsem věděl také už na začátku prací, některé skladby byly původně písně. Kromě bicích nástrojů jsem nahrával i kytary, baskytary a nejrůznější klávesy, chtěl jsem si vznik alba co nejvíc užít a mít ho hodně pod rukama. Ale s některými party mi pomohli spoluhráči z různých seskupení, (s Petrem Kužvartem z Chinasky jsem ovšem od Konzervatoře nehrál). Album je žánrově atypické, což je, myslím, pro mě typické. Potkávají se tu hlavní znaky hard rocku, jazz rocku a jakýchsi volnějších forem.

Zmíněnými hosty jsou v písni Firs Rocket Mail Jožin Bursa na baskytaru, saxofonista Ondřej Zátka, hrající téměř na všech Štěpánových albech a působící v New Orchestra of Dreams po celou existenci, trumpetista Petr Kužvart známý především ze skupiny Chinaski. Codou opatřil skladbu Cuptime skladatel a klavírista Michal Nejtek, společník z tria NTS.

Š.S.: Ve stejné době, kdy začaly práce na tomto albu, jsem se vrátil k analogové fotografii. Limitovaná edice alba je složka fotografií velikosti LP, doplněná albem na CD. Je to spíš takový dárkový předmět. 
V současné době nerealizuji svoje osobní projekty živě, takže myslím, že naprosto stačí digitální vydání. Je to taková menší epizoda. Já jdu dál."

Supraphonline: https://www.supraphonline.cz/album/349212-instrumental-disorder

 

Diskografie Š.S.:

  • Š.S. New Orchestra of the Dreams: "...to be continued..." - No Label 1996
  • Š.S. New Orchestra of Dreams: "Thru" - No Label 1999
  • Š.S. N.O.D. : "Drumart" - No Label 2002
  • Š.S. N.O.D.: "Loserlogy" - No Label 2003
  • Š.S. N.O.D.: "Rock'n'roll from Prague" - Good Day Records 2004
  • Štěpán Smetáček & friends: "Reculture" - Good Day Records 2008
  • Štěpán Smetáček n.O.d.: "Orchestra Mortus, Vivat Orchestra" - Good Day Records 2009
  • Štěpán Smetáček: "Old Schooll" - Good Day Records 2013
  • Stepan Smetacek: "Instrumental Disorder" - Supraphonline 2017