07 Votchi

31. 3. 2016

Kapela Votchi vznikla na konci roku 1999. Od té doby se členové kapely měnily a vystřídalo se několik hudebníků, současné osazení je však následující: zpěv: Alex McBeat, el. kytara: Márty Smejkal, baskytara: Pavel Bartoš, klávesy: Mirek Mužík, bicí: Adrian Ševeček, příčná flétna: Petr Ackermann. Styl hudby se postupně vyvíjel s přicházejícími členy, přičemž dnes lze tvrdit, že to, co je možné od kapely slyšet, se nejvíce blíží progresivnímu hard-rocku.
Skupina Votchi má vydaná 4 studiová alba a živé DVD. První z roku 2002 (Scary Woman), kterým se úspěšně uvedla na českou rockovou scénu, titulní skladba z tohoto CD byla několik měsíců v rotaci classic-rockového rádia Beat, tiskem vyšlo mnoho příznivých recenzí. V tomto roce se skupina umístila na 3. místě v prestižní soutěži Rock made in Gambrinus a také získala první místo v soutěži Beatová liga v Plzni. V následujícím roce kapela vybojovala další prvenství, tentokrát v soutěži Rock Nymburk. Díky pravidelné účasti na velkých letních festivalech a samozřejmě častému koncertování v klubech Votchi postupně pronikají do povědomí fanoušků rockové hudby. V roce 2003 Votchi koncertovali v pražské T-mobile aréně jako hosté před legendárními Whitesnake a v Lucerna music baru předskakovali neméně známé kapele The Colosseum. Kapela vyjela na několik úspěšných koncertů do sousedního Německa. V roce 2004 Votchi vydávají své druhé album s názvem Unicorn. Několik skladeb se opět dostává do rotace rádia Beat, hudební kritici novou desku jednoznačně chválí. V roce 2005 Votchi hrají po boku významných českých kapel jako Blue Effect, Vladimír Mišík, Divokej Bill, vyhrávají soutěž rádia Beat „Naděje Beatu“ a díky tomu vystupují ve vyprodané pražské Lucerně. Na závěr roku přichází nejvyšší dosažená příčka – skokan roku v anketě Zlatý slavík a celkově šesté místo v kategorii kapel. V říjnu 2006 kapela vystoupila jako předskokan Deep Purple v ostravské ČEZ aréně. V roce 2007 kapela vystupovala jako support na Čechomor Kooperativa tour 2007.
V září 2008 vychází u Popron Music album s názvem „New Religion“, na kterém spolu s Petrem Kutheilem zpívají i Bára Basiková a Tomáš Trapl. Na konci října vyjela kapela na společné turné po ČR s legendární anglickou kapelou Uriah Heep. V roce 2009 vystupuje například dvakrát jako předkapela na koncertech skupin Nazareth a Uriah Heep. Po celou dobu existence Votchi pravidelně koncertují na největších českých festivalech. V srpnu roku 2010 kapela vydává živé DVD z koncertu v Lucerna Musicbaru pořádanému ku příležitosti výročí deseti let od založení. V roce 2012 Votchi opět hostují na koncertním turné po ČR skupině Uriah Heep a také J.R. Blackmorovi.
Na začátku roku 2015 Votchi vydávají čtvrtou řadovou desku s názvem „Out Of Jail“. Ke spolupráci kapela přizvala amerického producenta (Ian Kelosky) a řadu zahraničních hostů (např. Gail Whitmore – operní zpěv).
Za zmínku také určitě patří dva koncerty v roce 2001 v liverpoolském Cavern clubu, kde Votchi zahráli jako vůbec první česká skupina. Tento legendární klub proslavila zejména skupina Beatles.
Stručné informace o jednotlivých členech kapely:
Alex McBeat – zpěv
Petr Ackermann – příčná flétna, absolvent pražské konzervatoře, profesionální zvukař
Mirek Mužík – klávesy, vokály, autor hudby a textů, absolvent a pedagog konzervatoře JJ., absolvent HAMU
Márty Smejkal – kytara, dále působí v kapele Alanis Morissette revival
Pavel Bartoš - basová kytara, absolvent konzervatoře Jaroslava Ježka
Adrian Ševeček – bicí nástroje, absolvent konzervatoře Jaroslava Ježka, dále působí v kapelách Duende, Plum Jam.

Votchi - Web

Votchi - Facebook

Votchi - Bandzone

---