David Gilmour je jeden z dvanácti umělců, kteří se podepsali pod prohlášení zveřejněné v novinách Guardian. Naléhají tím na anglickou vládu a anglický vězeňský systém, aby byl zákaz zrušen. V prohlášení se píše o tom, jak si umělci dělají starosti o vězně, kterým je zakazována hudba, která je důležitou součástí v procesu 'rehabilitace'. Vězni by měli mít možnost na cele cvičit (rozuměj 'cvičit na kytaru').

(S Gilmourem prohlášení podepsali Billy Bragg, Johnny Marr, Speech Debelle, Richard Hawley, Scroobius Pip, Guy Garvey, Ed O'Brien, Philip Selway, Seasick Steve, The Farm a Sam Duckworth.)

-------
... a také jeden názor z druhé strany: Při vší úctě k Davidu Gilmourovi a jeho přátelům ... vše má své důvody ... vězení určitě není za odměnu, ať těm rošťákům nechají nylonové struny, na kterých se tak snadno nevěší a nepodřezává ... třeba umělce inspirovala Joanne Rowlingová (Harry Potter), když jako neodbornice spustila kampaň proti klecovým lůžkům u pacientů, kteří v ústavech utíkali, padali či napadali ostatní. Je její úspěch v tomto směru opravdu úspěch?