Vzácná fosilie pravěkého krokodýla, který dosahoval obřích rozměrů, byla před časem špatně klasifikována. Nyní se vědci z Edinburghu snažili chybu napravit. A to tak, že pro krokodýla vybrali poněkud neobvyklé jméno. Inspirací se pro ně stal totiž již zesnulý zpěvák a frontman metalové kapely Motörhead Lemmy Kilmister, který v roce 2015 zemřel na rakovinu prostaty.

Název navrhla kurátorka přírodovědného muzea Lorna Steelová. Důvod, proč si vybrala zrovna Lemmyho, byl prostý. "Jsem dlouholetá fanynka Motörhead a jsem nadšená, že jsem měla příležitost tuto rockovou hvězdu tímto způsobem uctít," vysvětlila. A tak se z predátora, který před více než 145 miliony let terorizoval pobřeží kolem Británie, stal krokodýl Lemmysuchus.

„Byl to jeden z nejnebezpečnějších mořských živočichů, kteří kdy byli na této planetě,“ popsala nový druh Lorna

Krokodýl měl lebku větší než jeden metr a v tlamě měl velké zuby, kterými by dokázal s přehledem prokousnout krunýře želv. Nesprávné zařazení a pojmenování krokodýla zjistila paleontoložka Michela Johnsonová z univerzity v Edinburghu při práci na studii o fosiliích. Krokodýl se totiž jako dosud známí živočichové neživil rybami, ale drtil čelistmi krunýře želv. "Po pečlivém anatomickém zkoumání a srovnáním jsem zjistila, že klasifikace k predátorovi nesedí. Tudíž jsme mohli vybrat nový název pro zcela nový druh," uvedla.

Původní fosilie byla v roce 1909 vykopána nedaleko anglického města Peterboroughu a poté byla umístěna v londýnském přírodovědném muzeu.

foto-wiki