prostředně úspěšnou kariéru, ačkoli byly doby, kdy se alba Markových Screeming Trees prodávala stejně tak dobře jako Nirvana a Afghan Whighs Grega Duliho patřili k největším rockovým objevům poloviny devadesátých let.

Znali se už od roku 1989 z jakéhosi mejdanu, leč až zkraje nového tisíciletí si začali vypomáhat i hudebně. Lanegan se objevil na albu Duliho nové kapely Twilight Singers s názvem Blackberry Belle (2003), Greg zase hostoval na Markově sólovém debutu Bubblegum (2004) a s Laneganovou kapelou hrával na turné coby klávesista (2005).
První, ještě víceméně improvizovaný koncert The Gutter Twins odehrála "dvojčata" na podzim 2005 v Římě, o dva roky později začali pro vydavatelství Sub Pop, natáčet první album Saturnalia, které vyšlo letos v březnu.

Na Gutter Twins musíte mít náladu: jejich hudba je vícevrstevnatá, znamenitě se zde spojuje Duliho melancholie a lyrika s Laneganovým rockovým gruntem. Ačkoli místy působí poněkud depresivně, jako kdyby (řečeno s Karlem Halounem) "na jejich zahrádku pořád pršelo", že pořád stojí "pod okapem", v jádře jsou jejich písničky, zejména díky nepochybnému étosu a dnes neslýchané ryzosti (čti nekomerčnosti) povznášející.

Nestává se často, že by kapela tohoto ražení byla v naší poněkud konzervativně zasmrádlé kotlině ke slyšení. Tak si Gutter Twins nenechme ujít.

Vojtěch Lindaur pohledem z Beatové rozhledny

PS: pokud máte zájem o týdeník Beatová rozhledna, na pravé straně tohoto webu je registrace (stačí zadat jenom email, kam má Rozhledna chodit)