Z původně samostatného koncertu bývalých členů legendární kapely The Doors v Praze se vyklubal a vzniká v Praze malý festival s velkým předfestivalovým setkáním, které bude avizovat i blížící se Open Air Festival v Trutnově. Ale nejen to. Na tomto setkání pod názvem "Trutnov in Prague" vystoupí 13. července několik kapel: třicetičlenný dětský sbor Svatý pluk, skupina, která nepotřebuje elektriku - Marta & Rasputin Band a legendární undergroundové kapely Psí vojáci a Půlnoc. Budou zde k vidění i dobře známé stánky z trutnovského festivalu. Před teepee, které bude postaveno u hlavního vchodu, bude návštěvníky vítat kapela Marta & Rasputin band a každý si zde bude moci zakoupit vstupenky na letos pětidenní Open Air Festival Trutnov za mimořádnou cenu 880,- Kč. Setkání a přehlídku "Trutnov in Prague" budou uvádět legendy českého undergroundu Ivan Martin Jirous, přezdívaný Magor, a František Stárek "Čuňas". Vyvrcholením pak bude koncert legendárních hudebníků z legendární kapely The Doors, Raye Manzareka a Robbyho Kriegera. Zakladatel The Doors Ray Manzarek slibuje show s nejznámějšími skladbami a vším, co k této kultovní kapele patří. "Celým setkáním chceme vzdát poctu mystifikátorovi a spirituálnímu básníkovi, Ještěrčímu královi Jimu Morrisonovi, který údajně za nevyjasněných okolností odešel před čtyřiceti lety do věčných lovišť, a zároveň připravit návštěvníky na srpnový festival v Trutnově," říká k tomu jeden z pořadatelů a zakladatel festivalu v Trutnově Martin Věchet, přezdívaný Geronimo.

I proto budou na tomto pražském koncertě hrát kapely s Trutnovem propojené. "Původně ohlášený samostatný koncert kapely Ray Manzarek and Robby Krieger of the Doors se rozrostl a "zvrhl" v malý festival, na němž zahrají kapely, které mají blízko k festivalu v Trutnově a propojují je podobné osudy," uvádí Martin Věchet. Půlnoc, rekrutující se z Plastiků, i Psí vojáci mají svojí historií a osudem k trutnovskému festivalu i příběhu The Doors z českých kapel nejblíže. Navíc Půlnoc prakticky osmnáct let nekoncertuje a hrála tento rok - především na počest Mejly Hlavsy - jen na pár koncertech. Bude se jednat o mimořádné vystoupení. Kapela se opět hodlá uchýlit do půlnočního ticha a nevystupovat. Půlnoc vznikla na jaře 1988, když se po letech pronásledování, šikany a velice sporadických, konspirativních koncertů Plastiků (v letech 1977 až 1981 hráli pětkrát!), naskytla možnost legálně vystupovat, ovšem s jednou podmínkou - změnit název. Část Plastiků odmítla. Touha Mejly Hlavsy však byla po letech konspirací a zákazů veřejně hrát velmi silná. Zakládá Půlnoc, která se vyznačuje stejně temnou a osobitou hudbou jako Plastici, zní však více syrověji a rockověji, doplněná o ženský hlas Michaely Němcové. Jak uvádí Josef Rauvolf: "Podle slov Mejly Hlavsy se měla Půlnoc zaměřovat na místo člověka v tomto světě, i ve světě budoucím." Kapela naposledy koncertuje v roce 1993 a v roce 1997 Mejla Hlavsa znovuobnovuje Plastic People, kteří hrají dodnes.


"Psí vojáci, kteří nás v souvislosti s The Doors napadli jako první, si jistě budou rozumět s klávesistou Rayem z The Doors. A kdyby se objevil Jim, věřím, že bychom si s ním rozuměli všichni," říká s úsměvem Martin Věchet a dodává: "Zástupce Psího vojska, jejichž hudba se pohybuje mezi undergroundem, rockem i šansonem s básnickými texty, jsme navíc přizvali i proto, že na letošním Trutnově nezahrají. Filip Topol odjíždí do vzdálených krajin a koncert Psích vojáků je malá náplast na duše poutníků, přijíždějících na jejich vystoupení do Trutnova. Psí vojáci mají v našich měřítcích společného s The Doors to, co u nich platí celosvětově - mají za sebou silný příběh a přitahují posluchače napříč generacemi. Neznáme kultovnější a legendárnější kapelu než jsou Doors." Psí vojáci poprvé veřejně vystoupili v roce 1979 na IX. Pražských jazzových dnech a vzápětí se stali předmětem zájmu Státní bezpečnosti. Bylo jim tehdy pouhých 13 let a Filip Topol byl u svého prvního výslechu v době, kdy ani neměl občanský průkaz. Skupina poté nemohla veřejně vystupovat a účastnila se jen soukromých undergroundových akcí jako například Na Hrádečku u Václava Havla. Od poloviny 80. let kapela vystupovala pod krycím názvem P.V.O. (Psí vojáci osobně) a její domovskou scénou se stal pražský Junior klub Na Chmelnici.

Festival "Trutnov in Prague" bude prodchnut momenty setkání i mimořádnými koncerty, které připomenou nejen Jimovy časy, ale i hudbu, která se stala legendou a ovlivnila nejednu generaci.

Již dříve pořadatelé uvedli, že chtějí vytvořit jakýsi protipól ke klasickým koncertům odehrávajícím se v Praze. "Na většinu koncertů v hlavním městě se totiž přijde, poslechne a odejde bez bližšího momentu setkání. S pomocí Jimovy aury se pokusíme přenést mezi městské kulisy energii z podhorského ležení. Sami jsme zvědaví, nakolik se podaří vdechnout do zastřešeného prostoru kousek atmosféry zpod nebe," říká k tomu Martin Věchet. Jeho slova potvrzuje i to, že při příchodu budou návštěvníci vítáni hudbou kapely Marta a Rasputin, která bude hrát u postaveného Geronimova teepee. Zde budou mít návštěvníci také možnost zakoupit si za mimořádnou cenu 880,-Kč vstupenky na Open Air Festival Trutnov.

Za účelem uspořádat "Trutnov v Praze" se pořadatelé trutnovského festivalu spojili s Borkem Jiříkem, promotérem blížícího se Prague City Festivalu, který mimo jiné zajistil před třemi lety jediný koncert Toma Waitse v Čechách či před dvěma lety Radiohead. "S Borkem máme léta k sobě blízko a koncert Raye Manzareka a Robbyho Kriegera z The Doors je toho přirozeným vyústěním," uvádí k tomu Martin Věchet. Myšlenka uspořádání koncertu ex-Doors ve společné produkci Geronimo Agency a Borka Jiříka přišla na jejich loňském koncertu. "Byl to jeden z nejsilnějších a nejlepších koncertů, na kterých jsem za poslední roky byl. Ve sterilním prostředí "Pakulu", který si postavili ke schůzování komunističtí papaláši, se po druhé skladbě všichni zvedli, tančili a zapalovali si dýmky. To jsem v tomto prostoru nikdy nezažil. Kapela hrála jak v nejlepších letech psychedelického času s jediným rozdílem - mnohem syrověji. Za mikrofonem bohužel nestál Jim, zpěvák si však po druhé skladbě podmanil celý prostor i návštěvníky všech generací. V žádném případě se nejednalo o nějaký revival sama sebe a nám bylo jasné, že to je přesně ta kapela, jejíž koncert bychom s naším kmenem chtěli uskutečnit. Rok se sešel s rokem a kruh se letos v měsíci hromu uzavírá," říká k tomu Martin Věchet.

"Letošní festival pod horami mimo jiné věnujeme Jimu Morrisonovi, který možná před čtyřiceti lety odešel do věčných lovišť, pokud se nepotlouká někde po asijských území či domorodých ostrovech, kde si v anonymitě píše své básničky. Předfestivalovou ozvěnou zpod hor v Incheba Aréně Jimovi a všem jeho věrným spolubojovníkům, posluchačům a vyznavačům "ještěrčí" filosofie vzdáváme čest," doplňuje ke koncertu Martin Věchet a naráží na Jimovu přezdívku "Ještěrčí král". Borek Jiřík s úsměvem dodává: "A pokud se Jim potlouká někde po asijských stepích nebo afrických pouštích, rádi bychom jej touto cestou pozvali." "Hej, Jime, slyšíš...?!" zní od pořadatelů.

V měsíci hromu 13. 7. 2011, Incheba Arena, Praha - Holešovice. Začátek od 17:00 hodin před Incheba Arenou.
Cena vstupenky 880,- Kč včetně poplatku v síti Ticketportal nebo speciální památeční edice za 830,- Kč s možností objednání u Geronimo Agency prostřednictvím festivalových stránek: www.festivaltrutnov.cz.