Sportovci takzvaný pípák nosí nejčastěji na těle, zhruba na břiše, případně v zadní kapse u kalhot, protože po celou dobu túry má vysílat signál, který v případě zasypání lavinou zachytí kamarádi na svých přístrojích a nebo přivolaní záchranáři. Odborník na laviny v Horské službě Viktor Kořízek zveřejnil detailní článek (pdf), ze kterého vyplývá, že dva lavinové vyhledávače Pieps DSP a Arva Evo 3 se mohou při kontaktu s mobilem vypnout, což může mít samozřejmě fatální následky. Dlouhodobě je známo, že mobil má vliv na kvalitu přenosu signálu mezi pípáky, toto je ale opravdu překvapení.

Totaloutdoor: Kořízek chce Pieps dlouhodobě zničit

Dovozce, firma Totaloutdoor, má ale za to, že i přes slova o objektivním a nezávislém testu, je za vším manipulace. Podlle zástupce firmy Jana Prokeše je Viktor Kořízek známý svým negativním vymezováním vůči Piepsu už mnoho let, což mi potvrdili i jiní dva lidé z branže. Totaloutdoor navíc tvrdí, že na údajně nezávislé akci byli přítomni lidé z konkurenčního Ortovoxu, navíc testovaný Pieps DSP je na fotografiích poškozen. Prokeš zároveň pochybuje, že by akce z jara letošního roku byla oficiální akcí české Horské služby.

Náčelník: Ano, byla to naše akce

Náčelník HS Brožek ovšem radiu Beat potvrdil, že o akci ví, byla prý pod patronátem Horské služby, a že výsledky byly dokonce prezentovány na zasedání nejvyšší autority mezi horskými záchranáři IKAR.

Amatérský test vypínání nepotvrdil

Vzhledem k tomu, že mi přišlo načasování zprávy z jara 2011 na předvánoční období podezřelé, tak jsem si udělal malý soukromý test. Jak to vlastně je? Shodou okolností vlastním Pieps DSP, Arvu nikoliv. Zkoušení mělo samozřejmě řadu trhlin vycházející ze soukromých možností. Měl jsem k dispozici pouze 3 staré mobilní telefony, chytrý není v naší rodinné výbavě. Mám navíc podle všeho na mém DSP jinou verzi softwaru než Horská služba, a ta se zrovna nemusí chovat tak jako u testovaných přístrojů. Z testu mi nicméně vyplynulo, že DSP se skutečně chová v některých okamžicích podivně, o vypnutí ale nemohla být řeč. Tím ovšem nechci říct, že to není možné, protože jsem testování věnoval pouze několik desítek minut.

Pomozte i vy, vypíná se, nebo ne?

Pokud můžete, vyzkoušejte to i vy a zařaďte svůj názor do diskuse. Pokud připojíte i odkaz na video z vašeho testu, názor získá na vážnosti.

Závěr

Ať vaše testy dopadnou jak dopadnou, nenoste mobil například v náprsní kapse bundy, kde by se mohl dotknout pípáku nošeném na břiše.

Berg Heil! Petr Šimáček