Ekologická Sluneční škola, kterou postavili čeští studenti ČVUT a dobrovolníci v odloučené vesnici Kargyak ležící v srdci Himálaje, potřebuje naši podporu. Celoročně se v místní škole vzdělávají děti a dospělí. Děti tak nemusí za vzděláním odcházet od rodiny do indických nížin, což do značné míry znamenalo rozpad rodinného systému a místní kultura tím velice trpěla. Jde o jedinou školu v okolí, která může zajistit výuku i v zimních měsících. Celá stavba je řešena tak, aby co nejméně zasahovala do místního prostředí. Díky dokonalé sestavě solární elektrárny a větrné turbíny se získává stále dostatečný přísun elektrické energie. Může zde probíhat výuka i na laptopech, a ani promítání není problém.

Škola právě vstupuje do čtvrtého roku svého fungování. Probíhá zde celoroční kvalifikovaná výuka pod vedením kvalitních evropských i místních tibetských učitelů. Školu by bez pomoci drobných, ale i významnějších dárců nebylo možné postavit. Ale i s celoroční výukou jsou spojené nemalé náklady. Funkčnost projektu je závislá na tom, zda se vybere dostatečné množství financí na technickou podporu, platy kvalitních místních indických nebo tibetských pedagogů, učební materiál pro děti i dospělé, nezbytný zdravotnický materiál, technické vybavení školy, náklady spojené s dopravou zásob.

Právě probíhá výběrové řízení na nové evropské učitele. Momentálně je v Kargyaku čistě česká, dámská sestava.  Jaká je realita? O své zážitky se s námi podělily Karol a Zuzka: „Po závěrečných testech jsme měly týden prázdnin, během kterých jsme ale moc času na odpočinek neměly. Škola procházela velkou rekonstrukcí a také úklidem před zimou. To nás opravdu zaměstnalo na celý týden, protože opravit by se tu skutečně dalo kde co. A daly jsme si hodně záležet, takže škola teď opravdu září čistotou a vše má své místo. Máme nově vymalováno, opravené a barevně natřené lavice, vše je umyté, deky a koberce řádně vyklepané od stoletého prachu, a vůbec, musíme se prostě pochválit, jak je tu krásně čisto. Když už jsme se radovaly z téměř dokončeného úklidu a oprav, tak se stala velice nemilá věc - přestaly nám fungovat zásuvky a světla. Problémů s elektřinou jsme se opravdu obávaly a nakonec se to vážně stalo. Nicméně jsme tedy začaly hledat příčinu problému, kterou jsme nakonec úspěšně našly, a tak jsme spravily jeden kabel a vyměnily rozbitý měnič. Teď už tedy snad opravdu zvládneme vše.“

Nový školní rok 2012 se už rozběhl. Aby se mohl rozjet v plném proudu, rozhodl se Roman Říčař (zpěvák, herec, hudebník z kapely Šťastní a Veselí - www.stastniaveseli.cz) a zpěvačka Iva Marešová (www.ivamaresova-999.cz ), že projekt podpoří svým hudebním talentem a vyrazí společně na turné. Výtěžek z akce půjde na náklady spojené s výukou.
Máme za sebou první část turné a úžasné ohlasy na hudbu i projekt samotný. Děkujeme všem, kdo nás, tedy děti v Kargyaku, přišel podpořit:) Nejnabitější koncert byl v Českém Krumlově. Všichni jsme si to náramně užili. Přijďte si také aktivně zameditovat a nasát úžasnou atmosféru prosincových koncertů v podání Ivy Marešové a 999, a akustického tria Šťastní a Veselí. Navíc budete mít možnost shlédnout a zakoupit fotografie a umělecké předměty z Indie a oblasti Himálaje.

Děkujeme všem, kdo nás již podporují a kdo se nás podpořit chystají.
Těšíme se na vaši účast.

HARMONOGRAM TURNÉ:
DATUM  - MÍSTO    začátek produkce    vstupné
01.12. Valašské Meziříčí (M-Klub)    20:00    100,-Kč
02.12. Ostrava (Klub Hudební Bazar)    20:00    100,-Kč
05.12. Praha (Malostranská beseda)     20:00    140,-Kč / 160,-Kč
06.12. České Budějovice (Mighty Bar Velbloud)    20:00    100,-Kč
07.12. Jablonec (Klub Na Rampě)    19:30    100,-Kč / 120,-Kč
13.12. Karlovy Vary (Divadlo Husovka)    19:30    100,-Kč

Sluneční turné podporuje firma EUROCUP AGENCY SPORT, bez které by se turné nemohlo uskutečnit.
Pro všechny, kdo si koupí lístek, i pro děti v Himálaji, navíc připravila vánoční dárek.
Při zakoupení lístku každý dostane poukaz s 25% slevou na produkty značky Adidas zakoupené v e-shopu http://eurocupagency.cz/eshop/.
10% z obratu této akce půjde na oblečení, které pošleme dětem do vesnice Kargyak.
DĚKUJEME!

více informací o projektu: www.surya.cz,
facebook: Sluneční turné

Sluneční turné pořádá:
www.gangalaproduction.com